Puchar Roztocza 2012 i Puchar Polski Wschodniej w Biegu na Orientację

W dniach 12‒13 maja br. na Zamojszczyźnie odbyły się zawody w biegu na orientację. Organizatorem był Uczniowski Klub Sportowy Azymut Siedliska przy wsparciu finansowym Gminy Zamość, Starostwa Powiatowego w Zamościu oraz pomocy organizacyjnej Szkoły Podstawowej w Lipsku, Zespołu Szkół w Sitańcu, pizzerii Verona z Zamościa oraz Zamojskiej Straży Miejskiej. W zawodach wzięły udział kluby z województw podkarpackiego i lubelskiego.
Podczas zawodów rozegrano trzy biegi. W sobotę rano na trasach w lesie Kąsewiczka koło Lipska Polesia odbył się bieg na średnim dystansie, natomiast po południu na zamojskiej Starówce została przeprowadzona impreza popularyzująca biegi na orientacje pod nazwą „Zamojska Zabawa na Orientację”, w ramach której zaawansowani zawodnicy startowali na dystansie sprintu a dla innych chętnych grup, rodzin i turystów indywidualnych przygotowano trasę turystyczną.
Mimo ulewnego deszczu, nawet na trasie turystycznej, udało się wyłonić zwycięzców. Miejsce pierwsze zajęła drużyna Natalii Tetrycz z Zamościa, miejsce drugie zajęła grupa Karoliny Traczuk z Sitańca a trzecie Karoliny Pawłowskiej z Zamościa.

Na trasach biegowych sprintu w poszczególnych kategoriach zwyciężali: trasa rodzinna: Hanna Grosman z Sitańca, K10 – Agata Leśnicka – Dębów, K12 – Zuzanna Lepa – Dębów, K14 – Justyna Kostrzewska – Dębów, K16 – Marcelina Sikora – Lublin, K18/21 – Tamara Zeńczeńko – Rosja, M10 – Bartłomiej Chabros – Sitaniec, M12 – Karol Huba – Dębów, M14 – Jakub Węgrzyn – Sitaniec, M16 – Wojciech Tłuczek – Sitaniec, M18/21 – Bartosz Szuryga – Lublin, MV – Waldemar Sikora – Lublin.

Wyniki biegu porannego na średnim dystansie: K10 – Agnieszka Leśnicka – Dębów, K12 – Zuzanna Lepa – Dębów, K14 – Justyna Kostrzewska – Dębów, K16 – Lidia Lekan – Łapiguz, K18/21 – Ewa Tarnowska – Lublin, M10 – Jose Chiapetta – Mokre, M12 – Karol Huba – Dębów, M14 – Jakub Węgrzyn – Sitaniec, M16 – Mateusz Nalepko – Siedliska, M18/21 – Patryk Marszałek – Dębów, MV – Waldemar Sikora – Lublin.
W niedzielę 13 maja rano rozegrano Mistrzostwa Województwa Lubelskiego w klasycznym biegu na orientację. Mistrzowskie złote medale wywalczyli: K10 – Ola Grosman – Sitaniec, K12 – Zuzanna Lepa – Dębów, K14 – Justyna Kostrzewska – Dębów, K16 – Lidia Lekan – Łapiguz, K18/21 – Tamara Zeńczeńko – Rosja, M10 – Patryk Kubicki – Dębów, M12 – Karol Huba – Dębów, M14 – Jakub Węgrzyn – Sitaniec, M16 – Wojciech Tłuczek – Sitaniec, M18/21 – Bartosz Szuryga – Lublin, MV – Sikora Waldemar – Lublin.

Podsumowanie zawodów odbyło się na sali gimnastycznej Zespołu Szkól w Sitańcu. Medale i dyplomy wręczali: wicestarosta Powiatu Zamojskiego Jerzy Sobczuk oraz zastępca Wójta Gminy Zamość Konrad Dziuba. W końcowej klasyfikacji klubów zwyciężył UKS Azymut Dębów – woj. podkarpackie, miejsce II zajął UKS Azymut Siedliska a trzecie Start Lublin. Działalność klubu UKS Azymut Siedliska jest finansowana z budżetu Gminy Zamość.